Obraz wiadomości
26. 10. 2022

Rodzaje kart kolekcjonerskich

Kolekcjonerstwo przeszło wielką zmianę od pierwszego „boomu” w latach 90. Segment kolekcjonerski rozwija się w zawrotnym tempie i obecnie kolekcjonerzy mogą natknąć się na wszelkiego rodzaju karty. W tej recenzji skupimy się na podstawowym podziale typów sportowych kart kolekcjonerskich.
Zdjęcie autora

SportZoo

Znamy dziesiątki odmian kart kolekcjonerskich. Zanim przyjrzymy się poszczególnym typom kart, warto zapoznać się z podstawowymi terminami, z którymi najczęściej można spotkać się podczas kolekcjonowania:

 

a) kolekcja / seria - producenci kart kolekcjonerskich tworzą indywidualne kolekcje (lub serie) dedykowane konkretnej lidze (zwykle kolekcje podzielone są według sezonów), drużynie/reprezentacji lub określonej grupie zawodników/sportowców.

 

b) zestaw - częścią kolekcji są tzw zestawy. Są to w większości tematyczne, odrębne wizualnie rodzaje kart, które składają się na jeden zestaw. Może to być np. zestaw bramkarzy, zestaw debiutantów, zestaw weteranów lub dowolny inny motyw, lub połączenie wybranych w zestawie zawodników (kapitanów, rywali, legendy, możliwości są praktycznie nieograniczone).

 

c) lot - termin ten spotkać można głównie w ogłoszeniach sprzedaży lub wymiany kart. Bardzo uproszczone, dużo kart oznacza większą liczbę kart, które w większości mają ze sobą coś wspólnego (np. lot kart Robert Lewandowski, lot kart Wisła Kraków). Mogą, ale nie muszą, pochodzić z tej samej kolekcji lub zestawu.

Podstawowa klasyfikacja typów kart

Karty można podzielić na 5 kategorii w ramach podstawowego rozpoznawania.

Na początku wyjaśnimy poszczególne terminy, z którymi możesz się spotkać najczęściej. Pomożemy Ci w tym za pomocą popularnych angielskich wyrażeń, które z czasem stały się globalne.

Karty podstawowe

Karty podstawowe, zwane także kartami podstawowymi. Można powiedzieć, że są to najczęstsze karty, które są produkowane w dużych ilościach w każdej kolekcji i są wkładane do paczek o najwyższym współczynniku wkładania. W większości zawierają minimum elementów over-the-top.

*Przy tym pierwszym typie zatrzymamy się na chwilę i wrócimy kilka akapitów wstecz – do terminu „zestaw”. Wszystkie bazy lub podstawowe karty kolekcji tworzą zestaw, w tym przypadku „zestaw podstawowy”.

01base_karticka.jpg

Inserty

Włożone karty - Wkłady mają określony współczynnik wkładania do opakowań. Stosunek ten determinują ich koszty oraz wielkość konkretnego zestawu włożonych kart. Zestawy włożonych kart w odróżnieniu od podstawowych posiadają własną nazwę, inny design, zawierają mniejszą ilość kart a jednocześnie posiadają własną numerację (uwaga nie ograniczenie, a numeracja karty, która zazwyczaj pojawia się na jednym z górnych rogów kart).

03 karticka_inzert.jpg

Karty równoległe

Karty równoległe - jest wizualnie bardzo podobny do swojej podstawowej wersji. Wyróżnia się jednak kolorystyką lub wytłoczonym limitem na awersie lub rewersie karty. Karty równoległe są rzadsze i jednocześnie wkładane w mniejszym stosunku niż wersje podstawowe.

02 paralelna_karticka.jpg

Arkusze podpisów

Karty podpisów - jak sama nazwa wskazuje, są to karty zawierające podpis gracza. Oczywiście (o ile producent nie podaje inaczej) jest to zawsze oryginalny podpis sportowca.

 

Karty do podpisu (często można spotkać też etykietę „karta auto”) można podzielić na 3 warianty:

 

a) karty z twardym podpisem - są to karty, które gracze podpisują bezpośrednio na karcie. Wśród kart z podpisami są najrzadsze

04 Hard_signed-podpisana_karticka.jpg

 

b) karty z naklejkami/etykietami - gracz podpisuje arkusze małymi naklejkami, które dodatkowo przykleja się do karty. Gracz nigdy nie miał tej karty w ręku, dlatego jest ona uważana przez kolekcjonerów za kartę o niższej wartości w porównaniu z kartą z twardym podpisem. Jednak w tym przypadku również podpis gracza jest oryginalny.

 

c) karty z podpisami hobby - karty różnego rodzaju (podstawy, inserty, paralele), które kibice własnoręcznie podpisali przez gracza. Ze względu na to, że oryginalność podpisu gwarantowana jest wyłącznie przez samego posiadacza karty, karta ta nie może dorównać oficjalnej karcie pod względem wartości (kolekcjonerskiej i finansowej) i ma raczej wartość pamiątkową dla samego posiadacza karty.

Memorabilia

Memorabilia karty - są to karty z fragmentem odtwarzanego materiału (o ile nie zaznaczono inaczej) z sekcji sprzętu. Przy tego typu kartach możesz również spotkać się z etykietą Relikt. Najczęstszą częścią kart są elementy koszulki (karty z koszulką i naszywki), kije hokejowe (karty z kijami), krążki, piłki, buty, siatki lub różne inne materiały. Karty te są zwykle limitowane i mogą zawierać również podpis gracza (jak już wiesz dzięki temu artykułowi, może być podpisany twardo - podpis bezpośrednio na karcie lub naklejka/etykieta - naklejka z podpisem naklejona na kartę).

05 memorabilia_karticka.jpg

 

Istnieje kilka innych, specyficznych rodzajów lub oznaczeń kart, które omówimy wspólnie w innych artykułach.

Zdjęcie autora

SportZoo

Oficjalny producent kart kolekcjonerskich

company logocompany logocompany logocompany logocompany logocompany logocompany logocompany logocompany logocompany logocompany logocompany logo