Obraz wiadomości
12. 10. 2022

Jak bezpiecznie zawijać karty

Przy pakowaniu/wysyłaniu kart obowiązuje prosta zasada: wysyłam kartki tak, jakbym wysyłał je do siebie. Najważniejszą rzeczą jest owinięcie kart tak, aby nie uległy zniszczeniu.
Zdjęcie autora

SportZoo

Przede wszystkim należy wyjaśnić, co może się stać, jeśli źle zapakujemy karty. Odpowiedź jest prosta. Przenoszone karty mogą zostać uszkodzone lub całkowicie utracone. Niezależnie od tego, czy jest to złe obchodzenie się z paczką przez firmę spedycyjną, czy też inne niepożądane skutki, takie jak zamoczenie paczki w wyniku deszczu lub śniegu.

 

Efektem jest najczęściej wygięcie kart, uszkodzenie ich rogów lub krawędzi. Karty uszkodzone w ten sposób tracą swoją wartość.

 

Najczęstszym błędem jest to, że aby „zaoszczędzić” na pakowaniu i wysyłce zawijamy karty w papier, a następnie w zwykłą papierową kopertę. Choć jest to najtańsza opcja, karty prawie na pewno ulegną uszkodzeniu.

 

Dlatego termo-ładowarki czy plastikowe pudełka są praktycznie koniecznością przy pakowaniu kart.

Pakowanie mniejszej liczby kart

Jeśli pakujemy mniejszą ilość kart, nie zapomnijcie każdej karty włożyć do rękawa, czyli cienkiego woreczka wykonanego w standardowych wymiarach karty.

balenie kartičky do sleeve obalu.gif

 

Następnie w zależności od rodzaju kart dobieramy odpowiedni typ toploadera. Przy mniejszej ilości kart możemy włożyć karty do grubszego toploadera. Jednak zdecydowanie musimy wybrać odpowiedni rozmiar, jeśli toploader jest zbyt gruby i karty w nim „latają”, istnieje ryzyko ponownego ich uszkodzenia.

 

W przypadku droższych lub grubszych kart powinniśmy zapakować każdą kartę w osobny toploader.

 

Toploader należy zakleić taśmą papierową, która po jej odklejeniu nie pozostawia kleju na plastiku, z którego wykonany jest toploader.

IMG_0181-min.JPG

 

Naklejony toploader trafia następnie do torby drużynowej. Jego zaletą jest to, że często mieści kilka ładowarek od góry. Następnie sklejamy poszczególne torby drużynowe taśmą papierową i tworzymy w ten sposób jedną zwartą całość.

 

Wybierając kopertę zawsze wybieramy kopertę bąbelkową. Folia bąbelkowa ma podwójne działanie - chroni karty przed naciskiem i uszkodzeniem, a jednocześnie tworzy lepszą ochronę przed zniszczeniem samej koperty.

 

A co jeśli nie mamy toploadera? W zastępstwie możemy użyć twardych, tekturowych desek. Zwykle kartoniki są nieco większe niż same karty, dzięki czemu karty są wystarczająco chronione ze wszystkich stron.

IMG_0183-min.JPG

 

Przy tego typu opakowaniach karty należy bezwzględnie zawinąć w rękawy, następnie włożyć je pomiędzy dobrze i bezpiecznie zamknięte kartony. Po sklejeniu kartonów kontynuujemy pakowanie w taki sam sposób jak w przypadku toploaderów.

Pakowanie większej ilości kart

W przypadku większej ilości kart sięgamy po pudełka plastikowe, które są wykonane bezpośrednio na karty i mają różne pojemności (od pudełek na 35 kart do 150).

IMG_0211-min.JPG

 

Pakujemy karty w te pudełka bez żadnego opakowania. Jeśli pudełko jest przeznaczone na większą ilość kart, konieczne jest wzmocnienie pudełka, aby karty były unieruchomione i nie przesuwały się. Możesz do tego użyć tektury lub gazet.

 

Każde pudełko należy zakleić taśmą (najlepiej papierową). Jeśli wysyłamy tylko 1 lub 2 pudełka, zalecamy sklejenie ich ze sobą, a następnie włożenie do dużej koperty bąbelkowej.

IMG_0220-min.JPG


Jeśli jest więcej pudełek, możesz użyć dowolnego pudełka do wysyłki. Ponownie jednak zwróć szczególną uwagę na wzmocnienie, aby zawartość opakowania w żaden sposób się nie przesuwała i nie „pływała” w nim. Jako wzmocnienie polecamy folię bąbelkową, folię plastikową.

IMG_0221-min.JPG

 

Komunikuj się z kupującym/sprzedawcą

Sprzedając, wymieniając lub kupując karty, nie zapomnij o odpowiednim usunięciu opakowania. Nie zaszkodzi upewnić się, w jaki sposób iw jakiej formie kartki zostaną wysłane.

 

Jeśli nie jesteśmy pewni, czy kolekcjoner prześle nam odpowiednio zapakowane karty, możemy go również skierować do tego artykułu :)

 

Jeśli sprzedajesz karty, daj kupującemu możliwość wyboru sposobu pakowania, firmy spedycyjnej, a nawet ubezpieczenia przesyłki. Zwyczajowo (o ile nie uzgodniono inaczej), kupujący zawsze płaci za zwiększone wymagania dotyczące opakowania/ubezpieczenia przesyłki.

 

Chodzi o komunikację, której nie należy zaniedbywać.

 

W końcu nie ma nic gorszego, jeśli karta, na którą czekamy, dotrze do nas uszkodzona.

 

Życzymy miłego pakowania i rozpakowywania kart, niech karty zawsze do Ciebie docierają w stuprocentowym stanie :)

 

Pakowanie kart krok po kroku:

balenie kartičky.gif

 

1) Do pakowania potrzebne nam będą: taśma klejąca, karton, opakowanie typu sleeve, toploader, folia bąbelkowa
2) włóż kartę do rękawa osłony, a następnie do toploadera, który przykryć taśmą papierową od góry.
Jednocześnie zalecamy zapakowanie Toploadera w pakiet zwany „team bag”.
3) Toploader w torbie drużynowej wzmacniamy kartonem, który ponownie przyklejamy taśmą papierową
4) karta trafia do koperty bąbelkowej
 

Zdjęcie autora

SportZoo

Oficjalny producent kart kolekcjonerskich

company logocompany logocompany logocompany logocompany logocompany logocompany logocompany logocompany logocompany logocompany logocompany logo