Jak chronić karty przed uszkodzeniem
SportZoo
Niezależnie od tego, czy jesteś kolekcjonerem kart piłkarskich, hokejowych, czy oddałeś się innej dyscyplinie sportu (np. Octagon), każdy na początku kolekcjonowania zmierzył się z jednym, na pierwszy rzut oka, małym, ale bardzo ważnym pytaniem: Jak i gdzie przechowywać swoją kolekcję?
Na wstępie należy zaznaczyć, że każdy sam decyduje o sposobie zapisywania kart. W naszym artykule staramy się przedstawić najczęstsze i najbezpieczniejsze sposoby przechowywania kart.
Dlaczego tak ważne jest zwracanie uwagi na prawidłowe przechowywanie kart?
Każda karta kolekcjonerska ma swoją wartość, a kolekcjoner powinien dążyć do zachowania tej wartości. Pierwszym warunkiem utrzymania wartości kart jest ich bezpieczne przechowywanie.
Znamy kilka możliwości przechowywania kart. Właściwy rodzaj opakowania zależy przede wszystkim od przeznaczenia karty oraz rodzaju samej karty.
Bezpieczne przechowywanie karty pozwoli nam uniknąć pogorszenia jakości w postaci uszkodzeń spowodowanych niewłaściwą obsługą (upadek karty i uszkodzenie rogów, zniszczenie krawędzi lub zarysowania), ale także przed innymi niepożądanymi czynnikami, takimi jak światło dzienne (blaknięcie karta) lub małe cząsteczki kurzu.
Albumy
Jednym z najczęstszych sposobów przechowywania kart jest przechowywanie ich w albumach. Pozwalają nam one przeglądać kolekcję w dowolnym momencie, ale rzadsze lub grubsze karty nie należą do nich.
Przechowywanie kart w albumach:
- zawiera tylko cieńsze karty, które wygodnie mieszczą się w folii
- w każdym oknie folii umieszczamy tylko 1 kartę, która jest widoczna z obu stron
- zwiększamy bezpieczeństwo karty jeśli najpierw włożymy kartę do tzw włóż rękaw, a następnie zawiniętą kartę w folię
+ zaletą przechowywania kart w albumie jest strona wizualna. Kolekcjoner może w każdej chwili wyjąć album, obejrzeć go, dodać do niego lub uporządkować w inny sposób i wygodnie odłożyć z powrotem
- wadą jest niepełna ochrona przed kurzem. Albumy i folie nie mogą zapobiegać przedostawaniu się cząstek kurzu do folii. Kurz wewnątrz folii może porysować kartę
Twarde opakowanie
Ogólnie wyróżniamy dwa rodzaje opakowań sztywnych:
- Top loader
- Uchwyt na jeden dotyk
Toploader to jednoczęściowa obudowa wykonana z miękkiego plastiku, która jest otwarta od góry, dzięki czemu możemy wygodnie włożyć do niej kartę.
Produkowana jest w różnych grubościach dla wszystkich typów kart (od najcieńszej do najgrubszej). Ze względu na łatwiejszą obsługę karty, wysokość i szerokość modułu ładującego od góry jest nieco większa niż wymiary samej karty.
Przed włożeniem karty do toploadera umieszczamy ją w cienkim rękawie, który pomaga chronić kartę przed niechcianymi zarysowaniami lub innymi uszkodzeniami powierzchni.
Jeżeli bezpieczeństwo karty jest dla nas sprawą nadrzędną, możemy włożyć toploader z kartą do tzw. torba drużynowa, którą można bardzo prosto opisać jako „torbę na ramię na ładowarkę od góry”. Tak owinięta karta jest wystarczająco chroniona i zapobiega przedostawaniu się kurzu do radiatora lub innym uszkodzeniom.
Jeden uchwyt na dotyk (możesz też spotkać się z etykietą „jeden dotyk”, „uchwyt” lub „magnes”) to chyba najlepsze etui ochronne na karty. Wykonany jest z utwardzanego plastiku i składa się z 2 części połączonych malutkim magnesem (stąd też nazwa "magnes" stała się popularna wśród niektórych kolekcjonerów).
Mniejszą część uchwytu można łatwo oddzielić od etui, do którego wkładana jest karta. Podobnie jak termo-ładowacze, okładki te produkowane są w różnych grubościach, jednak wysokość i szerokość okładki jest w pełni dostosowana do wielkości karty. Dzięki temu karta idealnie „pasuje” do uchwytu One Touch.
Po zamknięciu magnetyczny uchwyt One touch chroni karty przed wpływami zewnętrznymi, w tym przed wnikaniem kurzu.
Większość uchwytów One Touch jest wykonana z tworzywa sztucznego z ochroną UV, ale nadal nie zaleca się wystawiania kart na działanie światła dziennego. Ryzyko wizualnego uszkodzenia karty na skutek wyblaknięcia koloru lub uszkodzenia materiału karty pod wpływem podwyższonej temperatury jest bardzo duże, co skutkuje obniżeniem wartości karty lub nawet jej całkowitą deprecjacją.
Przechowywanie kart w pudełkach
Innym sposobem przechowywania kart jest przechowywanie ich w pudełkach. Są to specjalnie przystosowane pudełka produkowane w kilku rozmiarach. Pozwalają przechowywać od setek do tysięcy kart.
Niewątpliwą zaletą jest oszczędność ceny i miejsca (np. w porównaniu do albumów). Karty są chronione przed słońcem i kurzem, ale ci kolekcjonerzy, którzy lubią często oglądać swoje kolekcje lub prezentować je innym, odczuwają duży niedosyt.
Pudełka nie pozwalają również na przechowywanie kart w toploaderach lub one touch holderach. Karty można przechowywać tylko w miękkiej koszulce. Należy również pamiętać, że w przypadku przypadkowego upadku pudełka cała jego zawartość może stracić ważność.
Przechowywanie kart w specjalnych, niestandardowych etui (i pudełkach)
Dla najbardziej wymagających kolekcjonerów istnieje możliwość przechowywania kart w specjalnych etui. Od wewnątrz pokryte są piankową wyściółką, dzięki czemu są odporne na upadki.
Karty w plastikowych etui są zwykle przechowywane w teczkach i są przeznaczone przede wszystkim do najrzadszych przedmiotów kolekcjonerskich.
Ponadto w społeczności kolekcjonerów coraz bardziej rozszerzają się możliwości produkcji pudełek na zamówienie, według określonych parametrów, a nawet zgodnie z wcześniej uzgodnioną grafiką (imię gracza itp.).
Teraz już wiesz, że niezależnie od tego, czy zbierasz karty z zestawu podstawowego, czy te najrzadsze, z niskim limitem, należy pamiętać o zasadniczej ochronie kart.
To, czy wybierzesz albumy z folią, ładowane od góry, czy uchwyty magnetyczne one touch, zależy wyłącznie od Ciebie.
Zbieranie to radość i wolny wybór co i jak kolekcjonować.
Życzymy Wam, aby Wasze albumy lub specjalnie przystosowane etui zapełniały się jak najszybciej! :)
SportZoo
Więcej blogów
Rodzaje kart kolekcjonerskich
Kolekcjonerstwo przeszło wielką zmianę od pierwszego „boomu” w latach 90. Segment kolekcjonerski rozwija się w zawrotnym tempie i obecnie kolekcjonerzy mogą natknąć się na wszelkiego rodzaju karty. W tej recenzji skupimy się na podstawowym podziale typów sportowych kart kolekcjonerskich.
Jak bezpiecznie zawijać karty
Przy pakowaniu/wysyłaniu kart obowiązuje prosta zasada: wysyłam kartki tak, jakbym wysyłał je do siebie. Najważniejszą rzeczą jest owinięcie kart tak, aby nie uległy zniszczeniu.
Co kryje się za kwestią kart kolekcjonerskich?
Producent kart kolekcjonerskich SportZoo wszedł na czeski rynek kart hokejowych w sezonie 2021/22. Niedawno zapowiedział wydanie 2. kolekcji w roku 2021/22. Rzucamy trochę światła na to, co dzieje się, zanim karta trafi w ręce kolekcjonerów.